Skip to main content

Jednym ze sposobów ukończenia porodu jest operacyjnie wykonane cesarskie cięcie. Obecnie wykonuje się je metodą poprzecznego cięcia nadłonowego, które polega na przecięciu skóry, powięzi, mięśni brzucha oraz mięśnia macicy. Poród odbywa się pod znieczuleniem przewodowym do kręgosłupa (zazwyczaj podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe), co umożliwia łatwiejsze uruchomienie pacjentki po operacji oraz jej szybszy powrót do formy. Taka operacja powoduje powstanie tzw. blizny po cesarskim cięciu (blizna po cc).

Jak wygląda blizna po cesarce?

Blizny po cięciu cesarskim zwykle są niewielkie i mierzą 8-15 cm. Czas gojenia się rany i zabliźnienia trwa około kilku tygodni, jednak często zdarza się, że problemy i dyskomfort po cesarskim cięciu doskwierają pacjentkom nawet przez kilka miesięcy od porodu. Należy pamiętać, że właściwa pielęgnacja rany po cesarskim cięciu ma kluczowy wpływ na szybkość gojenia blizny po cesarce i nawet najlepiej wykonana cesarka pozostawia po sobie bliznę.

Duże znaczenie w rekonwalescencji oraz sposobie gojenia się blizny ma także kondycja pacjentki oraz prawidłowe postępowanie z gojącą się raną. Blizna po cesarskim cięciu jest dla wielu kobiet symbolem uratowanego życia ich dziecka oraz ważną pamiątką na ciele. Dzisiaj pamiątka ta nie musi być rozległa, nieestetyczna i widoczna jak kiedyś, ponieważ istnieje wiele sposobów wpłynięcia na jakość i wygląd blizny.

Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?

Do momentu zdjęcia szwów pacjentka ma ranę zabezpieczoną jałowym opatrunkiem, który jest regularnie wymieniany. Do przemywania rany przed zdjęciem szwów używa się jałowych gazików nasączonych spirytusem, natomiast gdy zacznie się ona zrastać wystarczające jest przemycie jej wodą z dedykowanym produktem do higieny intymnej, bądź szarym mydłem.

Maści lub plastrów na blizny można zacząć używać po zabliźnieniu rany. Ich regularne stosowanie wpłynie na jej widoczność – stanie się bledsza i bardziej płaska. W celu zapobiegania powstawaniu bliznowców można dodatkowo zastosować masaż okrężny wokół blizny oraz ruchy poprzeczne wzdłuż cięcia podczas aplikacji kremów lub maści.

Alternatywą dla maści i kremów na blizny są znacznie wygodniejsze w stosowaniu plastry silikonowe, które dzięki zastosowaniu na niedawno powstałe rany redukują ryzyko ich nieprawidłowego bliznowacenia. Plastry poprawiają wygląd blizny i są polecane do użytku na blizny pooperacyjne (w tym blizny po cc), oparzenia oraz na blizny powstałe w wyniku różnego rodzaju urazów.

Plastry silikonowe na bliznę po cesarskim cięciu.

Plastry na bliznę po cesarce składają się z trzech warstw – siatki poliuretanowej, warstwy właściwej oraz usuwalnej powłoki. Na bliznę oddziałuje warstwa właściwa, która ma właściwości zbliżone do zdrowej skóry i dzięki temu plaster staje się niemal jej integralną częścią. W warstwie znajduje się także żel silikonowy, który pokrywa ranę lub bliznę cienką i delikatną błoną, umożliwiając skórze szybką regenerację przy jednoczesnym pozbyciu się dyskomfortu oraz uczucia ciągnięcia.

Plastry silikonowe mogą być używane przez osoby ze świeżymi bliznami lub przez posiadaczy kilkuletnich (do 10 lat) pamiątek po urazach, operacjach lub poparzeniach. Przy nowych bliznach zadaniem plastrów jest powstrzymanie przerostu blizny, poprzez niedopuszczenie do napływania do uszkodzonego miejsca na skórze fibroblastów oraz normalizowanie produkcji kolagenu, którego zwiększona ilość spowodowałaby tworzenie się przerostów w obrębie blizny. Stosowanie plastrów silikonowych na starą bliznę po cesarskim cięciu wpływa na wytwarzanie się limfocytów, które przyczyniają się do zmiękczania, rozjaśniania i spłaszczania nieestetycznej blizny.

Plastry stosowane po cesarskim cięciu zabezpieczają bliznę przed działaniem bakterii i czynników zewnętrznych oraz są najwygodniejszą formą pielęgnacji blizn spośród innych środków do stosowania zewnętrznego dostępnych na rynku. Cienki oraz przezroczysty plaster po naklejeniu na skórę pozostaje niewidoczny, a jego elastyczność nie blokuje naturalnych ruchów ciała.

Blizna po cesarskim cięciu wymaga specjalistycznej pielęgnacji, którą zapewnią jej plastry silikonowe. Trzy miesiące kuracji gwarantuje rozjaśnienie blizny, uelastycznienie jej oraz znaczne spłycenie. Należy pamiętać, że im wcześniej po zagojeniu się rany zaczniemy wdrażać właściwą terapię na bliznę, tym większe będą szanse na zdrowe wygojenie się blizny oraz jej estetyczny wygląd.