Skip to main content

Blizna po cesarskim cięciu wymaga specjalnego podejścia. Umiejętne obchodzenie się z nią pozwoli zmniejszyć ślad i przywrócić skórze elastyczność.

Cesarskie cięcie to bardzo poważna operacja, a ślad, który po niej pozostaje, będzie towarzyszyć nam do końca życia. Z tego powodu należy wiedzieć jak z nią postępować z blizną, aby zmniejszyć dyskomfort związany z jej posiadaniem, tak by sama blizna kojarzyła pozytywnie, z dzieckiem, które przyszło na świat.

Czym jest blizna po cesarskim cięciu?

Obecnie cesarskie cięcie wykonuje się tuż nad spojeniem łonowym, dzięki czemu blizna jest bardzo łatwa do ukrycia. Podczas zabiegu lekarz nacina wszystkie warstwy powłok brzusznych, aż do mięśnia macicznego, a po porodzie zszywa macicę, powięź poprzeczną brzucha i tkankę podskórną. Stosuje do tego rozpuszczalne nici, które znikają z organizmu po ok. trzech miesiącach.

Zewnętrzną warstwę skóry zszywa natomiast tradycyjną nicią chirurgiczną. Te szwy są niewchłanialne, zwykle zostają zdjęte w ósmej dobie po operacji. Blizna po cesarskim cięciu ma nie więcej niż 15 centymetrów długości i 3 mm szerokości.

Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu

Przez pierwsze dni po zabiegu, świeżą ranę będzie chronił opatrunek. Nie wolno go zmoczyć, a w razie zachlapania, np. podczas mycia, należy niezwłocznie zmienić na nowy. Po jego zdjęciu ranę należy regularnie przemywać letnią wodą z hipoalergicznym mydłem, a następnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem.

Nie powinno się w tym celu używać tradycyjnych ręczników, ponieważ mogą być siedliskiem bakterii. Należy także pamiętać o wygodnej, nieuciskającej ciała bieliźnie. Najlepiej naturalnej, z bawełny. Skóra w miejscu zabiegu powinna oddychać.

Gdy rana całkowicie się zagoi po około 3-4 tygodniach, można przystąpić do delikatnych masaży blizny. Jak dokładnie powinna przebiegać mobilizacja blizny, opisaliśmy w tym artykule. Aby osiągnąć lepsze efekty, można wykorzystać odpowiednie środki medyczne, dzięki którym blizna stanie się mniej widoczna.

Plastry na blizny

W aptekach można kupić preparaty, które pomogą w gojeniu się blizny, a także ją uelastycznią, wygładzą i rozjaśnią. Świeżo po cesarskim cięciu należy stosować preparaty oczyszczające ranę, które usuwają brud i resztki wysięku utrzymując czystość i odpowiednią wilgotność rany.

Na etapie mobilizacji blizny, czyli w momencie, kiedy zejdą strupy i pojawi się nowa tkanka, z pomocą przyjdą plastry silikonowe. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie, ponieważ silikon wykazuje właściwości zbliżone do zdrowej ludzkiej skóry, dzięki czemu plastry są nieodczuwalne podczas noszenia.

Plastry silikonowe Sutricon CC przepuszczają powietrze, zapobiegają utracie wilgoci oraz chronią bliznę przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo są wzbogacone o witaminę E, która stymuluję epitelializację, a także pomaga właściwie nawilżyć skórę, dzięki czemu staje się ona miękka i bardziej elastyczna.

Regularne stosowanie plastrów silikonowych skutecznie zmniejsza widoczność blizn, a także poprawia ich wygląd. Stosując plastry silikonowe na blizny, należy pamiętać o ich regularnej zmianie. Jeden plaster może być stosowany od 3 do 5 dni, przy czym codziennie należy go ściągać podczas mycia blizny, a następnie przyklejać ponownie.

Higiena blizny po cesarskim cięciu

Podstawą w pielęgnacji blizny po cesarskim cięciu jest jej prawidłowa higiena. Należy pamiętać o częstym oczyszczaniu  rany, a po jej zagojeniu o odpowiedniej mobilizacji blizny; delikatnych masażach i naciąganiu skóry.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że widzimy tylko zewnętrzną część rany. Nawet gdy skóra się ładnie zasklepi, nie należy nic dźwigać ani forsować organizmu. Przecięte w trakcie operacji tkanki wewnętrzne goją się dłużej niż skóra.

Jak zminimalizować bliznę po cesarskim cięciu

Kiedyś cesarskie cięcie wykonywane było pionowo, wzdłuż kresy białej, a taką bliznę trudno było zamaskować. Obecnie ślad po zabiegu jest w mniej widocznym miejscu. Jednak blizna po cesarskim cięciu pozostaje na całe życie.

Odpowiednia higiena, mobilizacja oraz stosowanie środków takich jak plastry silikonowe, skutecznie ją rozjaśnią oraz zniwelują ból i uczucie ciągnięcia. Ich regularne stosowanie przez kilka miesięcy nie tylko pozwoli cieszyć się zdrowo wyglądającą skórą, lecz także zmniejszy dyskomfort związany z posiadaniem blizny.