W czasie ciąży bardzo często powstają rozstępy – jest to związane z szybkim rozciąganiem się skóry, na skutek czego dochodzi do zerwania włókien kolagenowych i elastynowych. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, ale również i na udach. Czy istnieją skuteczne metody zapobiegające ich powstawaniu?


Rozstępy w czasie ciąży – jak zapobiegać ich powstawaniu?

Naturalne metody zapobiegania rozstępom

Najważniejsze w walce o gładką skórę jest dbanie o odpowiedni poziom jej nawilżenia, zarówno od środka jak i z zewnątrz. Dobrze nawilżona skóra jest bardziej elastyczna, dzięki czemu jest także mniej narażona na pęknięcia. Najlepiej spożywać herbaty ziołowe, duże ilości wysoko zmineralizowanej wody oraz wodę z dodatkiem soli himalajskiej. Warto wprowadzić także do swojej diety produkty bogate w witaminę E, takie jak awokado, nasiona słonecznika czy szpinak. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, mającym właściwości odżywcze, regenerujące i nawilżająco-natłuszczające. Należy także pamiętać, że w ciąży należy „jeść dla dwojga”, a nie „za dwoje”.  Zła dieta sprzyja nadmiernemu przybieraniu na wadze, co może dodatkowo sprzyjać powstawaniu rozstępów. Zakłada się, że kobiety nie powinny przytyć w ciąży więcej niż 18-19 kg. Jeżeli chodzi zaś o preparaty do stosowania zewnętrznego, warto zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki posiadające w swoim składzie witaminę E. W roli preparatu nawilżającego bardzo dobrze sprawdzą się także żele aloesowe.

Regularne masaże skóry – sposób na zapobieganie rozstępom

Regularne masowanie partii ciała narażonych na rozstępy może przynieść bardzo dobre efekty – masaże poprawiają ukrwienie skóry, wpływają na jej elastyczność.  Warto zacząć wykonywać masaże już w trakcie przygotowań do ciąży. Masaż najlepiej wykonywać przy użyciu sprawdzonego środka nawilżającego. Należy jednak pamiętać o  delikatności. Uciskanie górnej części brzucha może powodować skurcze, dlatego w przypadku ciąży zagrożonej, przed podjęciem decyzji o masażach warto skonsultować się z lekarzem.

Predyspozycje genetyczne determinantem wystąpienia rozstępów

Najnowsze badania wykazują, że za rozstępy odpowiadają przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Oznacza to, że u kobiet posiadających skłonności do wystąpienia rozstępów prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest bardzo wysokie, mimo regularnego dbania o stan skóry.

Walka z rozstępami

Jeżeli już dojdzie do powstania rozstępów, należy jak najwcześniej zacząć stosować odpowiednie preparaty. Warto wybrać te, które doskonale radzą sobie również z bliznami, ponieważ rozstęp to też blizna. Świeże rozstępy, mające postać czerwonych pasów na skórze dużo łatwiej usunąć. Można na nie zastosować żele z silikonem które są w stanie znacząco rozjaśnić i poprawić stan skóry.