Czy masz stare blizny na twarzy, których chciałabyś się pozbyć? Podpowiemy ci, jakie są skuteczne sposoby na blizny znajdujące się w widocznych miejscach, np. na nosie czy policzkach, które od wielu lat szpecą twoje ciało. To już czas, aby ostatecznie się ich pozbyć. Jak usunąć stare blizny po dawnych urazach?
Każdy, kto ma bliznę na twarzy lub w innym widocznym miejscu, na pewno nie raz zastanawiał się, jak się jej pozbyć. Szpecące ślady po starych urazach są przyczyną kompleksów i wstydu. Jest jednak dobra wiadomość: nawet jeśli przez wiele lat nic nie robiłaś ze swoją blizną na twarzy, to nadal możesz ją usunąć i sprawić, aby zniknęła z twojego ciała i życia.
Spis treści
Skąd się biorą i jak wyglądają stare blizny?
Blizny to naturalne ślady po urazach (skaleczeniach, rozcięciach skóry podczas zabiegów chirurgicznych itd.), ale również po chorobach (np. po trądziku czy ospie wietrznej). Powstawanie blizny jest ostatnim etapem gojenia się rany i – o ile nie ma powikłań – przebiega następująco: w miejscu, gdzie ciągłość skóry została przerwana, naskórek łączy się ze sobą w procesie rychłozrostu lub (jeśli doszło do dużych ubytków tkanek) w procesie ziarninowania tworzy nowe naczynia krwionośne i tkanki skóry, aby zamknąć ranę i spowodować jej zagojenie się.
Powstaje wówczas blizna, na którą składają się powstałe w trakcie gojenia się rany włókna kolagenowe. Tworzą wypukłą linię, dlatego świeża blizna jest grubsza i ciemna, ale z czasem blednie i staje się mniej widoczna. Niestety nie zawsze tak się dzieje.
Gdy dojdzie do powikłań w procesie powstawania blizny, włókna kolagenowe zaczynają narastać nadmiernie i niekontrolowanie, tak powstają blizny przerostowe lub keloidy. Takie blizny przypominają narośl na ciele i mogą wychodzić poza obszar pierwotnej rany (tak jest w przypadku blizny przerostowej). Są zwykle dużo ciemniejsze, przez co bardziej widoczne.
Problemem często są też blizny po oparzeniach, które zwykle przyjmują postać blizn przykurczowych. Ze względu na duże uszkodzenia tkanek w czasie oparzenia, powstałe rany gojąc się, ściągają skórę i mocno ją napinają. To nie tylko źle wygląda, ale może też utrudniać poruszanie np. oparzoną kończyną czy ograniczać mimikę – jeśli blizna po oparzeniu znajduje się na twarzy. Stare blizny po oparzeniach są twarde, błyszczące i mają zróżnicowaną strukturę, co bardzo negatywnie wpływa na ich wygląd.
Jak pozbyć się starych blizn na twarzy?
Pozbycie się starych blizn po urazach sprzed lat wydaje się niemożliwe, na szczęście nie jest to prawda. Stare blizny na twarzy i w innych widocznych miejscach można zawsze rozjaśnić i zmniejszyć ich wypukłość, dzięki czemu będą mniej krępujące.
Istnieje kilka sposobów pozbycia się starych blizn. Zacznijmy od tego, że w leczeniu starych blizn nie zaleca się chirurgicznego usuwania blizn przerostowych czy keloidów, ponieważ taka ingerencja często przynosi odwrotny skutek – blizny na nowo zaczynają się powiększać.
Bardziej wskazane jest mechaniczne złuszczanie naskórka w celu zmniejszenia różnicy między powierzchnią wypukłej blizny a powierzchnią reszty skóry. Można to uzyskać dzięki różnego rodzaju peelingom i zabiegom przeprowadzanym w gabinetach kosmetycznych, takim jak dermabrazja czy „ścinanie” blizny za pomocą lasera. Popularne są też zastrzyki sterydowe, które zmniejszają wypukłość blizny i czynią ją mniej widoczną. To wszystko jednak dość inwazyjne sposoby usuwania blizn.
Mniej radykalne, ale i mniej skuteczne jest stosowanie naturalnych środków na blizny, takich jak żel aloesowy, olejki czy wyciągi roślinne. Warto jednak pamiętać, że ich działanie nie zostało potwierdzone badaniami medycznymi.
Silikon – idealny sposób na stare blizny na twarzy
Inaczej jest w przypadku stosowania silikonu na stare blizny. To na razie najbardziej bezpieczny i skuteczny sposób usuwania blizn, który dodatkowo jest poparty wieloletnimi badaniami. Okazuje się, że silikon doskonale działa nie tylko na świeże blizny, ale i na stare.
Na czym polegają właściwości silikonu? To substancja biomedyczna, która przepuszcza tlen, ale jednocześnie chroni przed utratą wody. Silikon nałożony na starą bliznę działa jak opatrunek – kontroluje nawilżenie skóry w miejscu blizny, przez co staje się ona bardziej miękka i elastyczna. To sprawia, że zaczynają zachodzić w niej procesy regeneracyjne, blizna wygładza się i staje się jaśniejsza.
Badania pokazują również, że pod plastrem silikonowym (np. Sutricon) podnosi się temperatura ciała, co również wpływa pozytywnie na procesy zachodzące w starej bliźnie. Plastry silikonowe Sutricon jak i żel silikonowy Sutricon można stosować na blizny świeże jak i dojrzałe, nawet 9-letnie.
Mówiąc o silikonie w kontekście starych blizn na twarzy, nie można nie wspomnieć o ciemnych bliznach po trądziku lub ospie. To częsty problem osób, które przed laty przeszły tę chorobę. Ciemne blizny po wykwitach trądzikowych lub pęcherzykach po ospie nieraz całymi latami szpecą wygląd. W ich pozbyciu się, a przede wszystkim rozjaśnieniu, pomoże silikon w postaci żelu. Jest łatwy do nałożenia na małe powierzchnie skóry i znacząco poprawia wygląd ciemnych blizn potrądzikowych.
Jak zapobiegać powstawaniu nieestetycznych blizn na twarzy?
Stare, szpecące blizny na twarzy czy w innych widocznych miejscach to problem, którego można uniknąć. Prawidłowa pielęgnacja blizny już na etapie jej powstawania i potem, gdy jest świeża, gwarantuje, że będzie ona niewielka i niewidoczna.
Jak to osiągnąć? Gdy tylko rana się zagoi i powstanie blizna, a więc kilka tygodni po urazie czy operacji, powinno się leczyć ją wspomnianym silikonem. Plastry silikonowe Sutricon stosowane na świeżą bliznę zapobiegają nadmiernemu rozrostowi w niej włókien kolagenowych, a więc ograniczają ryzyko powstawania keloidów i blizn przerostowych. Dzięki wymienianym już właściwościom zatrzymującym wodę w bliźnie i podnoszącym temperaturę, co jest istotne do procesu regeneracji tkanek w bliźnie, sprawiają, że blizna jest elastyczna i miękka – rzadziej dochodzi w niej do przykurczów. Dodatkowym sposobem na ich uniknięcie jest masowanie blizny żelem silikonowym – to tzw. mobilizacja blizny, która zmiękcza ją i likwiduje problemy związane z napięciem gojącej się skóry.