Wokół tematu blizn narosło wiele mitów, takich jak przekonanie, że blizny z czasem same znikają. To nie do końca prawda. Świeże blizny rzeczywiście zmieniają swój wygląd, ale rzadko kiedy znikają zupełnie. Aby zmniejszyć ich widoczność, konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów na blizny. Sprawdź, jak naprawdę przebiega gojenie blizn i kiedy stosować maść na gojenie się blizn.
Spis treści
Czym jest blizna?
Rana to zmiana, która powstaje na skutek przerwania ciągłości skóry w wyniku wypadku lub zabiegu chirurgicznego. W miejscu rozcięcia skóry po kilku tygodniach powstaje tkanka łączna włóknista, którą nazywamy blizną.
Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów blizn. Blizny prawidłowe są zwykle lekko wypukłe i ciemniejsze niż reszta skóry, z czasem jednak ich wygląd zmienia się, stają się mniej widoczne, a nawet zanikają. Blizny patologiczne mogą przyjmować postać bliznowców lub blizn przerosłych – takie blizny powstają na skutek przerostu tkanek, są wypukłe, a niekiedy ich rozmiar jest znacznie większy niż sama rana. Istnieją również blizny zanikowe, które mają postać okrągłych dziurek i są efektem przejścia trądziku lub wietrznej ospy.
Jak wygląda proces gojenia się blizny?
Etapów gojenia się ran i powstawania blizny jest kilka. Proces ten od momentu zranienia lub operacji do powstania ostatecznej blizny trwa nawet kilka lat. Zanim jednak powstanie blizna, rana musi się zrosnąć. W zależności od przyczyny powstania blizny dzieje się to w różny sposób. Niekiedy mamy do czynienia z rychłozrostem, który jest typowy dla ran chirurgicznych lub niewielkich uszkodzeń skóry. Proces gojenia blizn wymagający produkcji nowych tkanek w miejscu ich ubytku zwany jest ziarninowaniem.
Dopiero gdy rana się zasklepi, w jej miejscu pojawia się świeża blizna. Zaskakującą informacją może być to, że blizny uznawane są za świeże aż przez 12 miesięcy od powstania rany. W tym czasie blizna cały czas pracuje – specjaliści mówią o jej „remodelingu”. W obrębie gojących się tkanek następują w tym czasie zmiany – powstają nowe włókna kolagenowe, które odpowiadają za ostateczny wygląd blizny.
Gojenie blizn najczęściej uznaje się za zakończone po upływie dwóch lat. Wówczas mamy już pewność, że przyjęła ona swój ostateczny wygląd, czyli zdążyła się całkowicie ukształtować. Takie blizny określane są mianem blizn dojrzałych.
Etapy gojenia się blizny:
1. etap gojenia blizn – faza zapalna |
48-72 godzin |
Pacjent odczuwa ból, pojawia się reakcja zapalna. Organizm broni się przed bakteriami, które dostały się do rany po przerwaniu ciągłości skóry. Gdy krwawienie ustaje, rana pokrywana jest skrzepem, który chroni ją przed drobnoustrojami, a także tworzy idealne środowisko do działań naprawczych.
|
2. etap gojenia blizn – faza proliferacyjna |
do 15 dni |
Organizm wypełnia ubytki w tkankach oraz pokrywa ranę nowym naskórkiem. Tkanki dodatkowo ulegają wzmocnieniu, co wpływa na dalsze etapy gojenia blizn.
|
3. etap gojenia blizn – remodeling |
od roku do dwóch |
Organizm próbuje przywrócić skórze dawną wytrzymałość i strukturę. W tym etapie włókna kolagenowe zmieniają się na nowe i w pewnym sensie reorganizują. Choć pełne zagojenie rany trwa kilka tygodni, to jednak przez okres aż dwóch lat blizna formuje się i nabiera ostatecznego kształtu. |
Jak wspomóc gojenie się blizn?
Na wygląd blizny wpływa przede wszystkim to, w jaki sposób powstała oraz to, w jaki sposób była pielęgnowana. Nie bez znaczenia jest tutaj także genetyka i indywidualne predyspozycje ludzkiego organizmu.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja blizny? Ważne jest, aby od samego początku właściwie dbać o ranę, oczyszczając ją regularnie specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi. Delikatna, nowo powstająca skóra inaczej reaguje na światło słoneczne, a także różni się wyglądem od pozostałych fragmentów skóry. Warto zatem smarować bliznę odpowiednimi preparatami, a także nie wystawiać jej na słońce, jeśli nie jest to konieczne. Konieczna jest też prawidłowa dieta, dbanie o poziom nawodnienia organizmu i ochrona poprzez odpowiednią odzież.
To jednak nie wszystko.
Kiedy zacząć stosowanie maści na blizny?
Blizny nie są szkodliwe, są jednak kłopotliwe, ponieważ szpecą wygląd osoby noszącej bliznę. Jak wiadomo, nawet dosyć głębokie blizny z czasem jaśnieją i stają się mniej widoczne, czasami wręcz po kilkunastu miesiącach samoistnie znikają. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Niektórym bliznom trzeba jednak w tym pomóc. Niekoniecznie musimy decydować się na zabiegi laserowe. Widoczność blizn zmniejszają specjalne maści na blizny, które można stosować już na świeże blizny po całkowitym zrośnięciu i wygojeniu się rany, preparaty te działają również na stare blizny, poprawiając znacząco ich wygląd.
O jakich preparatach mowa? W dzisiejszych czasach możemy skorzystać z maści, żelów czy plastrów, które zostały stworzone specjalnie po to, by na naszym ciele nie było śladów po traumatycznych przejściach i abyśmy nie musieli nosić na sobie nieatrakcyjnych pamiątek po nieprzyjemnym doświadczeniu.
Najskuteczniejsze są te zawierające silikon, który kontroluje produkcje włókien kolagenowych w czasie remodelingu, zapobiegając przerastaniu blizny. Silikon ma właściwości podobne do ludzkiej skóry – przepuszcza powietrze, ale zatrzymuje wodę, co doskonale wpływa na elastyczność blizny i jej zdolność do spłaszczania się i blednięcia.