Skip to main content

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja rany pooperacyjnej i leczenie blizn pooperacyjnych? Sprawdź co sprawdzi się na blizny po szyciu.

Blizny pooperacyjne 

Tak jak w przypadku blizn powstałych na skutek urazów mechanicznych, tak i blizna po operacji powstaje na skutek przerwania ciągłości skóry. W tym wypadku jednak najczęściej ma ona regularny kształt, ze względu na kontrolowany proces przerwania ciągłości tkanek. W trakcie gojenia się blizny po operacji może dojść do wielu komplikacji, przez które blizna staje się jeszcze mniej estetyczna.

Najczęściej dochodzi do rozejścia się blizny, czasami także dochodzi do odbarwień lub stwardnień. Blizna pooperacyjna, zwłaszcza jeśli jest w widocznym miejscu, jest dla takich osób bardzo często powodem  zawstydzenia, utrudnia im normalne funkcjonowanie, zniechęca do odsłaniania swojego ciała na plaży, basenie, a nawet przy bliskich.

Jak zapobiegać powstawaniu blizn pooperacyjnych?

Już w momencie gojenia się rany mamy wpływ na to, jak będzie wyglądać blizna w przyszłości. Należy dbać o prawidłowe gojenie się rany, odpowiednio często ją odkażać, pilnować, aby była sucha, a przy tym  jednocześnie jej nie przesuszać.

Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich jak postępować z raną, przykładowo unikanie podrażniania jej odzieżą, nie powinna być wystawiana na ekspozycję promieni słonecznych. Absolutnie nie można rany odmaczać, a także w czasie gojenia korzystać z basenu czy sauny.

Co na blizny po operacji?

Należy pamiętać, że zdjęcie szwów z rany nie jest końcem leczenia – tak właściwie to dopiero początek walki z bliznami. Przez kilka miesięcy po przerwaniu ciągłości skóry dochodzi do przebudowy kolagenu. Struktura blizny pooperacyjnej w tym czasie zmienia się.

Zaleca się, aby preparat na blizny pooperacyjne zacząć stosować po całkowitym wygojeniu się rany i odpadnięciu wszystkich strupków – szczególnie skuteczne będą silikonowe plastry plastry na blizny po operacji Sutricon. Plastry na rany pooperacyjne są łatwe w aplikacji, a ich noszenie  jest bardzo komfortowe. Plaster na blizny pooperacyjne przylega do skóry cały czas, przez co nie trzeba nieustannie kontrolować procesu wchłaniania się preparatu (tak jak jest w przypadku maści).

Innowacyjna struktura plastrów poprzez wykorzystanie żelu silikonowego umieszczonego na membranie poliuretanowej posiada właściwości zbliżone do ludzkiej skóry. Dzięki tej technologii plastry na blizny pooperacyjne przyczyniają się do redukcji dyskomfortu związanego z bliznami pooperacyjnymi, takiego jak: ból, swędzenie czy uczucie ciągnięcia.

Systematyczne stosowanie preparatów na blizny, wg przeprowadzonych badań i testów powinno przynieść odpowiednie efekty, choć należy również pamiętać, że finalny wygląd blizny po operacji zależy też m.in. od uwarunkowań genetycznych.

Stosowanie preparatów na blizny pooperacyjne zawsze powinno być pierwszym krokiem w walce o usunięcie lub zmniejszenie ich widoczności. Pielęgnowanie blizn we właściwy sposób nie jest bowiem inwazyjne i w żaden sposób negatywnie nie oddziałuje na organizm, a przy tym jest całkowicie bezbolesne. Jeżeli wybrany preparat na blizny pooperacyjne nie zapewni oczekiwanego efektu, można zdecydować się na usunięcie blizn laserowo. Jest niestety to metoda wyjątkowo kosztowna i może być bolesna.

Ponadto często  zdarza się również sytuacja, że na miejscu dawnej blizny powstanie nowa. Wielu pacjentów rezygnuje z ponownej wizyty usuwania blizny, gdyż nie chce narażać się po raz kolejny na tak silny dyskomfort. Dlatego warto skupić się na tym, aby blizna po operacji była odpowiednio pielęgnowana już na jak najwcześniejszym etapie jej powstania.