Skip to main content

Pieprzyki to drobne znamiona pokrywające naszą skórę, które zazwyczaj w niczym nam nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie – bywają wręcz atutem. Wystarczy wspomnieć Marilyn Monroe czy Roberta de Niro.

Zdarza się jednak, że pieprzyki na twarzy przyjmują niepożądany rozmiar lub kształt, przez co stanowią źródło kompleksów. Rozwiązaniem wówczas jest poddanie się zabiegowi usunięcia znamion, co niestety może spowodować powstanie blizny na twarzy.

Usunięcie pieprzyka – laserowe lub chirurgiczne

Zabiegi usunięcia pieprzyków i znamion przeprowadza się od dawna – niegdyś wiele osób decydowało się na chirurgiczne usuwanie pieprzyka. To jednak dość inwazyjna metoda chirurgiczna, dlatego obecnie pieprzyki usuwa się głównie przy pomocy lasera1.

Niezależnie od metody usuwania pieprzyków pozbycie się jednego problemu generuje niekiedy drugi – w miejscu, gdzie było znamię, powstaje blizna.

Fazy gojenia się ran po usunięciu pieprzyka2

Fazy Czas trwania
Faza I, zapalna od około 12 godzin po zabiegu i trwa około 5 dni
Faza poliferacyjna od około 24 godzin od usunięcia i trwa około 7 dni
Faza modelownia blizny może trwać nawet rok po operacji

Jak wygląda blizna po pieprzyku?

Rana po laserowym usuwaniu pieprzyka zazwyczaj nie jest kłopotliwa. W pierwszych dniach po zabiegu jest zaczerwieniona i wklęsła, ale szybko blednie i wygładza się, przez co przestaje być widoczna, nie stanowiąc żadnego kłopotu.

Trudniej jest z bliznami po dużych znamionach, zwłaszcza jeśli są usuwane chirurgicznie i znajdują się w widocznym miejscu, np. na twarzy. Większe pieprzyki, a takie przecież usuwamy najczęściej, powodują większe rany.

Dodatkowo każde znamię usuwa się zwykle wraz z niewielkim zapasem otaczającej go tkanki (dermatolog wycina cały pieprzyk i poniżej do podskórnej warstwy tłuszczu), co sprawia, że brzegom rany trudniej się zrosnąć samoistnie lub grozi rozejściem się rany. Dlatego po zabiegu usunięcia dużego pieprzyka najczęściej konieczne jest użycie szwów, a to oznacza, że blizna na twarzy może być bardziej rozległa. Zazwyczaj usunięcie szwów z rany po usunięciu pieprzyka następuje w ciągu 1-2 tygodni po zabiegu, gdy miejsce po znamieniu zacznie już się zabliźniać.

Taka duża blizna po pieprzyku może być kłopotliwa z powodu zmienionego koloru i wypukłego kształtu utrzymujących się na skórze przez wiele tygodni. Jeszcze gorzej jest, gdy blizna pod wpływem różnych czynników nie ukształtuje się prawidłowo i zamieni np. w bliznowca.

Jak dbać o bliznę po usunięciu pieprzyka?

Kolagen, który pokrywa zabliźniającą się ranę, jest kolagenem tymczasowym. W kolejnych miesiącach zostaje zastąpiony przez mocniejszy typ kolagenu, którego włókna będą na nowo modelować odradzającą się skórę o naturalnej strukturze. Gdy istnieje ryzyko powstania widocznych blizn, właśnie ten etap nabiera kluczowego znaczenia w zapobieganiu ich widoczności.

Prawidłowe postępowanie z blizną sprawi, że struktura skóry będzie odtwarzać się w takim kształcie, w jakim życzy sobie tego osoba nią dotknięta – stanie się gładka i zachowa naturalną barwę.

Odpowiednia pielęgnacja rany po usunięciu znamienia powinna rozpocząć się, gdy tylko szwy zostaną zdjęte i rana się zagoi. Do pielęgnacji większości rodzajów blizn używa się podobnych metod. Bliznowce na twarzy po usuwaniu pieprzyków nie są tu wyjątkiem.

Sprawdzonym sposobem na usuwanie blizn po pieprzyku i na zmniejszanie ich widoczności jest stosowanie produktów na bazie silikonu, np. żelu Sutricon.

Tego rodzaju produkty przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nieestetycznych przerostów i bliznowców. Dzieje się tak dzięki właściwościom silikonu, który zapewnia odpowiednie nawilżenie i temperaturę skóry pod jego warstwą, co reguluje produkcje kolagenu (jego nadmiar jest źródłem powstawania blizn patologicznych, czyli przerostowych i bliznowców)3. Przede wszystkim jednak silikon wygładza i rozjaśnia blizny powstałe w wyniku zabiegu usunięcia pieprzyków, a także większość innych blizn.

Bibliografia:

  1. Marta Tazbir 1 , Andrzej Kaszuba 1 , Piotr Czyż 1 , Kasjana Podgórna 2 , Marta Pastuszka 1 ROLA LASEROTERAPII W DERMATOLOGII – ASPEKTY KLINICZNE 1 Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej UM Łódź.
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/mole-removal-scar#healing-time
  3. Blizny – możliwości terapii miejscowej, Małgorzata Mazur, https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/blizny-mozliwosci-terapii-miejscowej.