Pieprzyki to drobne znamiona pokrywające naszą skórę, które zazwyczaj w niczym nam nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie – bywają wręcz atutem. Wystarczy wspomnieć Marilyn Monroe czy Roberta de Niro. Zdarza się jednak, że pieprzyki na twarzy przyjmują niepożądany rozmiar lub kształt, przez co stanowią źródło kompleksów. Wówczas poddajemy się zabiegowi jego usunięcia co może spowodować powstanie blizny na twarzy.

W jaki sposób odbywa się usuwanie pieprzyków? Jak usunąć pieprzyki?

Zabiegi usunięcia pieprzyków i znamion przeprowadza się od dawna – niegdyś bardziej inwazyjną metodą chirurgiczną, obecnie głównie przy pomocy lasera. Niezależnie od metody usuwania pieprzyków, pozbycie się jednego problemu generuje niekiedy drugi – w miejscu pieprzyka powstaje blizna – znamię.

Jakie blizny powstają po zabiegu usunięcia pieprzyka?

Powstawanie bardzo widocznych blizn po zabiegu laserowego usuwania pieprzyka nie jest regułą, ale jednak się zdarza. Większe znamiona, a takie przecież usuwamy najczęściej, powodują większe ranki twarzy, które wymagają po zabiegu użycia szwów. Często znamię usuwa się z odpowiednim zapasem tkanki przez co brzegom rany trudniej się zejść a blizna po pieprzyku na twarzy może się rozejść.

Rana po laserowym usuwaniu pieprzyka w początkowych dniach jest zaczerwieniona i wklęsła. Zdarza się, że blizna po usunięciu pieprzyka szybko przestaje być widoczna i nie stanowi żadnego kłopotu mimo usytuowania na twarzy, lecz w niektórych przypadkach staje się ona kłopotliwa, a zmieniony kolor i kształt skóry utrzymują się przez wiele tygodni.

W jaki sposób temu zaradzić? Jak usunąć bliznę? Kolagen, który pokrywa zabliźniającą się ranę jest kolagenem tymczasowym. W najbliższych miesiącach zostanie zastąpiony przez mocniejszy typ kolagenu, którego włókna  będą na nowo modelować odradzającą się skórę o naturalnej strukturze. Gdy istnieje ryzyko powstania widocznych blizn, właśnie ten etap nabiera kluczowego znaczenia w zapobieganiu ich widoczności.

W jaki sposób zredukować widoczność blizny po pieprzykach na twarzy

Odpowiednia pielęgnacja rany po usunięciu znamienia powinna rozpocząć się, gdy tylko szwy zostaną zdjęte i ranka się zagoi. Prawidłowe postępowanie z blizną sprawi, że struktura skóry będzie odtwarzać się w takim kształcie, w jakim życzy sobie tego osoba nią dotknięta – stanie się gładka i zachowa naturalną barwę. Do pielęgnacji większości rodzajów blizn używa się podobnych metod. Bliznowce na twarzy po usuwaniu pieprzyków nie są tu wyjątkiem. Sprawdzonym sposobem redukcji ich widoczności są produkty na bazie silikonu np. żele.

W jaki sposób te preparaty na pieprzyki wpływają na cerę? Przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nieestetycznych przerostów i bliznowców. Przede wszystkim wygładzają i rozjaśniają blizny – znamiona na twarzy powstałe w wyniku zabiegu usunięcia pieprzyków, a także większość innych blizn. Terapią wspomagającą, którą warto rozważyć jest naświetlanie lampami LED. Klasyczne metody pielęgnacji blizn powinny być wystarczające w większości przypadków, o ile terapia będzie prowadzona regularnie i rozpoczęta odpowiednio wcześnie.