Jest wiele mitów na temat blizn i metod ich usuwania. Jedni uważają, że blizny nie da się w żaden sposób usunąć, inni zaś uważają, że jeżeli zacznie się walczyć o jej zniwelowanie odpowiednio wcześnie, nie będzie żadnego śladu na skórze po wygojeniu się rany. Jaka jest zatem prawda?


Czy blizny się goją?

Czym jest blizna?

Rana to zmiana skórna, która powstaje na skutek przerwania ciągłości skóry. Po naruszeniu jej ciągłości powstaje tkanka łączna włóknista, którą nazywamy blizną. Jesteśmy w stanie wyróżnić dwa podstawowe rodzaje blizn – jeżeli dochodzi do przerostu tkanek i blizna jest wypukła mówimy o bliznowcu, jeżeli zaś widzimy wgłębienie mówimy o postaci zanikowej.

Czy blizny się goją?

Jest to pytanie dosyć trudne, gdyż blizna jest następstwem urazu. Najłatwiej jest więc powiedzieć, że goją się rany, a proces ich gojenia często kończy się powstaniem na ciele blizny. Gojenie się blizny to proces zupełnie odrębny. Blizny same w sobie przeważnie nie są szkodliwe dla naszego organizmu, są jednak dużym kłopotem jeżeli chodzi o wygląd. Jak wiadomo, nawet dosyć głębokie blizny z czasem jaśnieją i stają się mniej widoczne, czasami wręcz po kilkunastu miesiącach samoistnie znikają.

Co ma wpływ na to, jak wygląda blizna? 

Na to jak blizna wygląda ma wpływ przede wszystkim to, w jaki sposób powstała oraz to, w jaki sposób była pielęgnowana. Nie bez znaczenia jest tutaj także genetyka i indywidualne predyspozycje ludzkiego organizmu. W dzisiejszych czasach mamy możliwość wspomagania procesu gojenia się blizn. Możemy już od najwcześniejszych etapów ich powstawania walczyć o to, żeby skóra po pełnym zagojeniu była w jak najlepszej kondycji. Wpływ na to ma oczywiście odpowiednia dieta, dbanie o poziom nawodnienia organizmu i ochrona poprzez odpowiednią odzież . Ważne jest, aby od samego początku właściwie dbać o ranę oczyszczając ją regularnie specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi.

Kiedy zacząć walkę z bliznami?

Gojenie się blizn jest procesem długotrwałym, zależnym od wielu czynników. Walkę o to, by niedoskonałości na naszej skórze były jak najmniej widoczne należy zacząć tak wcześnie jak jest to możliwe – najlepsze efekty osiągniemy, gdy od samego początku będziemy odpowiednio dbać o proces gojenia. Niekoniecznie musimy decydować się na zabiegi laserowe. W dzisiejszych czasach możemy skorzystać z preparatów, które zostały stworzone specjalnie po to, by na naszym ciele nie było śladów po traumatycznych przejściach i abyśmy nie musieli nosić na sobie nieatrakcyjnych pamiątek po nieprzyjemnym doświadczeniu. Warto więc sięgnąć po odpowiedni preparat w formie żelu lub plastrów z silikonem i dołożyć wszelkich starań aby gojenie się blizn było naprawdę efektywne.