Skip to main content

Artykuł zaktualziowany i rozszerzony w grudniu 2021

Każdy, kto ma bliznę, nie raz myślał o tym, czy uda mu się jej kiedyś pozbyć? Dobra wiadomość jest taka, że wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji żelem na blizny z silikonem od pierwszych dni po zagojeniu się rany, pozwala, jeżeli nie w pełni pozbyć się nieestetycznych zmian, to przynajmniej w sposób znaczący je zmniejszyć. Sprawdź, co zrobić, aby pozbyć się blizny.

Istnieje wiele metod na pozbycie się blizny. Większość z nich, niestety, to sposoby domowe, które nie zawsze są skuteczne. Nawet jeśli poprawiają nieco wygląd blizny, to jednak nigdy nie pozwalają na jej zupełnie pozbycie się. Wiele z tych metod nie ma pokrycia w dowodach naukowych, jest wyłącznie podyktowana tradycją stosowaną od wieków.

Tak jest np. z wyciągiem z cebuli morskiej, który uchodzi za substancję likwidującą blizny.

Czy cebula morska pomaga pozbyć się blizn?

Sławą w likwidowaniu blizn cieszy się wyciąg z cebuli morskiej, który przyspiesza produkcję kolagenu, dlatego sprzyja gojeniu się blizn. Preparaty na bazie wyciągu z cebuli mają też właściwości zmniejszające stan zapalny i działające przeciwobrzękowo1 w obrębie uszkodzonej tkanki, dzięki czemu możliwe jest podobno uzyskanie efektu rozjaśnienia skóry. Niestety te wszystkie właściwości nie mają odzwierciedlenia w badaniach. Co więcej, obserwacje pokazują, że wyciągi roślinne i witaminy mają słabe działanie i nie stanowią najsilniejszej formy walki z bliznami – są one przeznaczone do blizn niewielkich rozmiarów i nie poradzą sobie z długoletnimi, obszernymi znamionami.

Problemem w stosowaniu wyciągów z cebuli morskiej jest jednak nie tylko ich stosunkowo niska skuteczność, ale również  częstotliwość, z jaką należy stosować te preparaty lecznicze. Zniechęcający i kłopotliwy może być fakt, że aby terapia była skuteczna, maści tego typu należy stosować 3-4 razy na dobę wmasowując je opuszkami palców w bliznę2. Terapię można stosować tylko na świeże blizny do 6 miesięcy od momentu jej powstania.

Zrozumiałe zatem jest, dlaczego tak wiele osób decyduje się skorzystać ze środków wykazujących się wyższą skutecznością i szybszymi rezultatami. Z powodu niskiej skuteczności kremy i maści tego typu nie są stosowane do leczenia bliznowców.

Silikon – skuteczny sposób na pozbycie się blizn

Doskonała alternatywa do maści z wyciągiem z cebuli morskiej są preparaty silikonowe. Jak pokazują obserwacje, tradycyjne metody leczenia blizn dają dobrą i bardzo dobrą poprawę jakości blizny u 60% pacjentów, natomiast dzięki plastrom silikonowym taka efektywna poprawa blizny występuje u 80% pacjentów.

Produkty medyczne na bazie silikonu pojawiły się na rynku już w latach 80-tych i choć na początku podchodzono do nich sceptycznie, obecnie stanowią bezpieczny i efektywny sposób na to, jak się pozbyć blizn. Silikony zostały na stałe w kosmetyce od chwili, gdy poznano ich właściwości zmiękczające i wygładzające skórę. Stosuje się je w preparatach przeznaczonych do używania na twarz, jak i do całego ciała.

Jak działa silikon na blizny?

Silikon tworzy na powierzchni skóry cienki niewidoczny film ochronny3, który jest odporny na zmywanie wodą. Tym samym chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz zabezpiecza ją przed utratą wilgoci: poprzez hamowanie utraty wody w procesach fizjologicznego parowania zwiększa jej zawartość w warstwie rogowej skóry. Badania pokazały, że nawodnienie tkanek hamuje wzrost blizny3. Pod wpływem silikonu zmienia się także stężenie tlenu w bliźnie, co obok zwiększenia jej wilgotności tworzy korzystniejsze warunki do prawidłowego gojenia blizny.

To nie jedyne działanie silikonu na bliznę: napięcie elektrostatyczne powstające pod warstwą silikonu ma działanie antybliznowcowe. Poprawa wyglądu i elastyczności blizny zachodzi też dzięki redukcji ilości i zmianie ułożenia włókien kolagenowych, które tworzą bliznę.

Spośród dostępnych środków na rynku, preparaty zawierające silikon są najbardziej skuteczne w nieinwazyjnym leczeniu blizn.4

infografika co pomaga na bliznyJak stosować plastry i żele na blizny z silikonem?

Opatrunki silikonowe mogą być nakładane tylko na zagojone rany. Preparaty na bazie silikonu można zacząć stosować już od 3 tygodnia po operacji/zranieniu, po wytworzeniu naskórka w miejscu uszkodzenia skóry.

Plastry silikonowe mogą pokrywać bliznę przed 24 godziny, jednak przynajmniej raz na dobę plaster należy zdjąć, bliznę przemyć neutralnym mydłem, następnie należy ją osuszyć i ponownie nałożyć ten sam plaster na bliznę. Jeden plaster może być noszony na bliźnie przez 5 dni, pod warunkiem, że jest zachowany w czystości i posiada adhezyjne właściwości.

W celu osiągnięcia zadowalających efektów należy stosować preparat regularnie i postępować zgodnie z instrukcją używania. Należy je nosić nieprzerwanie przez całą dobę z przerwami na zabiegi higieniczne a terapia powinna być prowadzona co najmniej przez 3–6 miesięcy. Duże rozmiary plastrów w opakowaniu umożliwiają ich swobodne cięcie i dopasowanie rozmiaru do wielkości blizny, pozostawiając wokół blizny 5 mm margines. W ocenie osób stosujących plastry silikonowe Sutricon na blizny po cesarskim cięciu i operacjach chirurgicznych, 95% pacjentów potwierdza ich skuteczność i poleciłoby tym samym plastry silikonowe swojemu znajomemu.5

Na drobne blizny, np. potrądzikowe czy na blizny usytuowane na twarzy lub w okolicach zgięć stawowych sprawdza się żele silikonowe Sutricon. Wśród obserwowanych efektów terapii wymieniano rozjaśnienie, wygładzenie i zmniejszenie blizny.

Bibliografia:

  1. Terapia manualna w pracy z blizną po operacji cięcia cesarskiego Manual therapy for a scar after cesarean section Małgorzata Chochowska 1,2,3/, Jerzy T. Marcinkowski 4/, Aneta Klimberg 4/
  2. Hypertrophic scars and keloids Part II. Prevention and treatment, Tomasz Zieliński, Henryk Witmanowski, Edward Lewandowicz, Magdalena Łuczkowska, Julia Kruk-Jeromin
  3. Silikonowe preparaty do leczenia powierzchniowego blizn Marzena Jamrógiewicz1 , Maria Żebrowska2 , Jerzy Łukasiak1 , Małgorzata Sznitowska2
  4. Comparison of efficiacy of silicone gel, silicone gel sheeting, and topical onion extract including heparyn and allantoin for the treatment of postburn hypertrophic scars, Burns 35 (2009) 1097-1103).
  5. Skuteczność terapii plastrami silikonowymi Sutricon, Badanie.net, Listopad 2015, n=40