Skip to main content

Każdy większy uraz skóry rozpoczyna bardzo złożony proces gojenia, podczas którego organizm pracuje intensywnie nad naprawą uszkodzonej skóry. Niestety nieodłącznym procesem gojenia się uszkodzeń skóry jest blizna, która jeśli we właściwym czasie się o nią nie zadba – może pozostawić na ciele trwały ślad. Czego należy unikać podczas procesu gojenia się rany i czy można mieć wpływ na zminimalizowanie blizn?

Jak wyglądają blizny?

Każda blizna – podobnie jak uraz jest inna. Inaczej leczy się głębokie blizny po operacji, a inaczej otarcie naskórka powstałe np. w wyniku upadku. Najczęściej powtarzającym się problemem (szczególnie wśród dzieci) jest zdrapywanie strupów, co nie tylko istotnie wpływa na wydłużenie procesu gojenia, ale jest głównym czynnikiem wpływającym na widoczność blizn. Blizny po zdrapaniu strupa mogą mieć inny kolor – być głębsze i bardziej widoczne. Najlepszą metodą na właściwy przebieg gojenia się rany jest pozostawienie strupa, aż do jego samoczynnego odpadnięcia.

Czy można uniknąć powstania blizn?

Pojawienie się na ciele blizny często zależy od tego, jak dobrze goi się rana. Blizny po poważnych operacjach są tak naprawdę nie do uniknięcia. Można jedynie wpływać na zmniejszenie ich widoczności za pomocą specjalnych żeli lub plastrów na blizny (np. Sutricon).

Jednak nie każda blizna zostawia na skórze trwały ślad. Dermatolog z pewnością potwierdzi, że choroba taka jak np., ospa wietrzna w przebiegu, której na ciele chorego pojawiają się swędzące pęcherze, wcale nie musi pozostawić po sobie śladu na skórze. Do tego może jednak doprowadzić zdrapany strup po ospie.

Jeśli jednak doszło już do takiego zdarzenia, a na ospę chorują najczęściej najmłodsi, których naprawdę ciężko skłonić do tego, aby nie dotykali swędzących zmian, warto działać od razu. Zdrapane strupki po ospie mogę przekształcić się w widoczne blizny. Stosując niżej wymienione metody, blizny spowodowane nie tylko drobnymi, ale również bardziej rozległymi skaleczeniami mogą być mniej zauważalne, bledsze i bardziej płaskie.

Sposoby na zmniejszenie widoczności blizn

  • Najważniejszą kwestią w przebiegu gojenia się rany jest absolutny zakaz rozdrapywania strupów. Rozdrapany strup na nowo otwiera zabliźniającą się już ranę, przez co odbudowane przez organizm komórki skóry ponownie ulegają uszkodzeniu. Ciągłe rozdrapywanie strupów nie tylko znacznie wydłuża proces gojenia, ale zwiększa również powstającą po nimi bliznę. Blizna po zdrapaniu strupa jest bardziej różowa, głębsza i utrzymuje się na skórze znacznie dłużej – czasem pozostając na niej do końca życia.
  • Ślad po zdrapanym strupie wymaga natychmiastowej interwencji. Pomocne mogą być silikonowe plastry na blizny lub żele na blizny do stosowania miejscowego Sutricon,  które nawilżają skórę, łagodzą swędzenie i pieczenie – dzięki czemu wspomagają skórę w procesie regeneracji, którą opóźnił zdrapany strup. Blizna przy regularnym stosowaniu plastrów i żeli stopniowa zmniejsza swoją widoczność, staje się jaśniejsza i miękka w dotyku.
  • Po kuracji silikonowymi plastrami lub podobnym preparatem, miejsce po bliźnie należy chronić przed słońcem stosując w słonecznie dni wysokie filtry przeciwsłoneczne (SPF50 i więcej).

Chociaż nie można całkowicie wyeliminować blizny, większość z nich – właściwie pielęgnowana znika z czasem. Najważniejsze dla całego przebiegu gojenia się jest zachowanie samodyscypliny (nie zdrapywanie strupów) i zastosowanie odpowiednich środków wspomagających pielęgnację blizn. Warto wprowadzić je niezwłocznie po zamknięciu się rany i odpadnięciu strupa.

Regularne stosowanie silikonowych plastrów, maści lub żeli na blizny może zmniejszyć widoczność nawet bardzo rozległych blizn przerostowych – najważniejsza jednak jest prewencja i jak najszybsze podjęcie działań.