Niemal każda operacja łączy się z założeniem szwów na ranę. W efekcie w miejscu rozcięcia skóry skalpelem powstaje blizna, która może stanowić problem estetyczny. Na szczęście blizny po szwach z czasem stają się mniej widoczne. Kiedy to się dzieje i jak długo trwa gojenie się rany po szyciu? Wyjaśniamy, czy i po jakim czasie blizny po szwach stają się niewidoczne oraz co robić, aby blizny po szwach jak najmniej rzucały się w oczy lub całkowicie zniknęły?
Spis treści
Kiedy blizny pooperacyjne są najmniej widoczne?
O tym, czy i jak długo blizny pooperacyjne będą widoczne na ciele pacjenta, zależy od prawidłowego procesu gojenia się rany po szyciu. O widoczności blizny decyduje również w dużej mierze jakość przeprowadzenia samego zabiegu. Dobry lekarz, jeśli ma taką możliwość, wybiera na nacięcia miejsca, w których znajdują się naturalne fałdy skórne. Taki ruch pomaga w znaczący sposób znacznie ukryć powstałe na ciele blizny.
Ważny jest również sposób szycia razy pooperacyjnej, co jest ostatnim elementem każdego zabiegu chirurgicznego. To, jaki rodzaj szwów wybierze specjalista i w jaki sposób szwy zostaną poprowadzone, ma niebagatelne znaczenie w kwestii widoczności przyszłej blizny po szyciu.
Najbardziej doświadczeni lekarze potrafią zszyć ranę tak, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić okoliczne tkanki – to warunek, aby blizna po ranie w przyszłości była niewidoczna. Kluczem do sukcesu jest nie tylko wprawna ręka, ale i dobra narzędzia, a wiec igły i nici chirurgiczne.
Po jakim czasie zdejmuje się szwy?
To, kiedy szwy scalające ranę po zabiegu chirurgicznym zostaną zdjęte, zależy od rodzaju i wielkości cięcia, a także od rodzaju użytych nici. Zazwyczaj szwy po operacji (o ile nie są rozpuszczalne) zdejmuje się między 5 a 14 dniem po zabiegu. Decyduje o tym lekarz, na podstawie stopnia gojenia się rany.
Szwy z ran, które goją się dobrze i szybko, mogą zostać wyciągnięte wcześniej. Rany powikłane i trudno gojące się, muszą być podtrzymywane szwami dłużej.
Kiedy pojawiają się blizny po szwach?
Blizny po cięciach operacyjnych pojawiają się w ostatnim etapie gojenia się rany. To tzw. faza gojenia, w której komórki produkują kolagen i nową tkankę łączną, z której tworzy się blizna. W kolejnych dniach wytrzymałość blizny zwiększa się, dzięki czemu skóra w miejscu rozcięcia nie rozchodzi się.
Już w trakcie gojenia się rany można wpłynąć na wygląd blizny i jej widoczność w przyszłości. Zarówno dla szybkiej rekonwalescencji, jak i redukcji widoczności blizny niezwykle ważna jest odpowiednia troska o ranę. Powinno się ją regularnie dezynfekować, oczyszczać i zmieniać opatrunek, a także zadbać o to, by przez cały czas pozostawała sucha. Warto do tego stosować SutriSept Płyn na rany, który bezboleśnie oczyszcza ranę i ją nawilża, a także chroni przed zakażeniem. Co istotne SutriSept Płyn przyspiesza gojenie ran oraz chroni ranę przed patogenami, co w dalszym ciągu wpłynie pozytywnie na ostateczny wygląd blizny.
Ponadto nie należy przyspieszać procesu odpadania strupów, ponieważ w ten sposób powstają przebarwienia, które będą sprzyjały widoczności blizn.
Gdy rana się zagoi i powstanie blizna można rozpocząć kolejne starania o to, aby w przyszłości była ona jak najmniej widoczna. To najlepszy moment na walkę o wygląd skóry w miejscu, w którym pojawiły się blizny po szwach.
Czym smarować blizny po szwach?
Aby blizny po szwach były niewidoczne, przede wszystkim należy nie dopuścić do powstania blizny wypukłej w fazie przebudowy, czyli okresie, w którym blizna ulega naturalnym przekształceniom. Faza przebudowy blizny trwa przez kilka lub kilkanaście miesięcy po powstaniu blizny po szwach. Jeśli w tym czasie będziemy mobilizować bliznę, czyli masować ją i stosować na nią odpowiednie preparaty, unikniemy powstania blizny wypukłej oraz bliznowców, które są najbardziej uciążliwymi i trudnymi do usunięcia rodzajami blizn.
Masaż blizny pozwala wygładzić i spłaszczyć bliznę, a stosowane podczas masażu preparaty, np. żeli silikonowych, dodatkowo kontrolują produkcję kolagenu w tkankach (jego nadmiar sprzyja powstawaniu bliznowców).
Na rynku dostępne są również specjalistyczne plastry silikonowe, które wystarczy nałożyć na bliznę i cała jej kuracja odbywa się samoczynnie. Plastry są przezroczyste i posiadają właściwości adhezyjne (nie posiadają kleju), ich umieszczenie na bliźnie zapewnia stały efekt jej masowania przez co można zapomnieć o innych czynnościach związanych z leczeniem blizny.
Silikon zwiększa temperaturę ciała pod plastrem i zatrzymuje wodę w skórze, co stymuluje komórki w czasie regeneracji. Plastry silikonowe rozjaśniają bliznę, wygładzają ją oraz zmniejszają, a co istotne niwelują nieprzyjemnie dolegliwości związane z posiadaniem blizny takie jak ból, uczucie ciągnięcia czy swędzenia.
Bliznowce – nieestetyczne blizny po szwach
Nieodpowiednia pielęgnacja rany, powikłania wywołane zakażeniem lub zaniechanie stosowania preparatów redukujących blizny mogą prowadzić do powstania bliznowców, inaczej zwanych keloidami w miejscu rany po szwach. To jedno z częstszych powikłań po operacji . Te wypukłe narośle, powstają na skórze na skutek jej włóknistego rozrostu. Ich różowa barwa znacząco wyróżnia się na tle naturalnej karnacji, natomiast powierzchnia przekracza powierzchnię miejsca, w którym miał miejsce zabieg.
Chociaż bliznowce nie są groźne dla zdrowia, dla wielu osób są źródłem dużego dyskomfortu, szczególnie gdy występują w widocznych miejscach.
Dowiedz się więcej
Tak głębokie blizny, jak pooperacyjne z reguły nigdy w pełni nie znikają w naturalny sposób, chociaż da się wiele zrobić, by znacząco, a czasem nawet całkowicie zmniejszyć ich widoczność. W serwisie prezentujemy szeroką wiedzę na temat blizn występujących po operacji, blizn po szwach. Znajdują się tu porady ekspertów oraz interesujące artykuły. Odwiedzaj regularnie serwis, by poznawać skuteczne metody walki z uciążliwymi bliznami pooperacyjnymi, bliznami po szyciu.