Blizny pooperacyjne mogą powstać po praktycznie każdym zabiegu chirurgicznym wymagającym nacięcia skóry. Dla wielu osób, szczególnie kobiet, ich pojawienie się wiąże się ze sporym dyskomfortem, zwłaszcza, gdy występują na eksponowanych częściach ciała. Czy i po jakim czasie blizny pooperacyjne stają się niewidoczne? W jaki sposób sprawić, by jak najmniej rzucały się w oczy lub całkowicie zniknęły? Przedstawimy najważniejsze fakty na temat znikania blizn pooperacyjnych, bo serwis, powstał, by pogłębiać wiedzę czytelników na temat blizn.


W jakim czasie od operacji blizny stają się niewidoczne?

Jakie blizny są najmniej widoczne?

O tym, czy i jak długo blizny pooperacyjne będą widoczne na ciele pacjenta decyduje w dużej mierze jakość przeprowadzenia samego zabiegu. Profesjonalny lekarz, jeśli ma taką możliwość wybiera na nacięcia miejsca, w których znajdują się naturalne fałdy skórne, które pomogą znacznie ukryć powstałe na ciele blizny. Ostatnim elementem operacji jest zszycie miejsca nacięcia skóry. To, w jaki sposób szwy zostaną poprowadzone, również ma niebagatelne znaczenie w kwestii widoczności przyszłych blizn.

Przeciętny czas „znikania” blizn

W kwestii powstawania blizn i redukcji ich widoczności możemy wyróżnić dwa etapy tego procesu. Pierwszy już trwa w trakcie gojenia się rany. Zarówno dla szybkiej rekonwalescencji, jak i redukcji widoczności blizn, które pojawią się na miejscu nacięcia, niezwykle ważna jest odpowiednia troska o ranę. Powinno się ją regularnie dezynfekować, oczyszczać i zmieniać opatrunek, a także zadbać o to, by przez cały czas pozostawała sucha. Ponadto nie należy przyspieszać procesu odpadania strupów, ponieważ w ten sposób powstają przebarwienia, które będą sprzyjały widoczności blizn. Drugi etap następuje już po zagojeniu się rany. To właśnie w nim odbywa się kluczowa walka o wygląd skóry w miejscu, gdzie przeprowadzony został zabieg. Przede wszystkim należy nie dopuścić do powstania blizny wypukłej, która jest najbardziej uciążliwa. W tym celu przez kilka miesięcy warto stosować określone preparaty wspierające, na przykład specjalne plastry silikonowe, które trwale przylegają do powierzchni skóry. W grę wchodzi również np. regularne przeprowadzanie odpowiednich zabiegów laserowych.

Bliznowce – nieprzyjemne powikłanie po zagojeniu się blizn

Jednym z częstych i nieestetycznie wyglądających powikłań po operacji jest pojawienie się bliznowców, inaczej zwanych keloidami. Te wypukłe narośle, powstają na skórze na skutek jej włóknistego rozrostu. Ich różowa barwa znacząco wyróżnia się na tle naturalnej karnacji, natomiast powierzchnia przekracza powierzchnię miejsca, w którym miał miejsce zabieg. Chociaż bliznowce nie są groźne dla zdrowia, dla wielu osób są źródłem dużego dyskomfortu, szczególnie, gdy występują w widocznych miejscach. Z tego względu warto troszczyć się o skórę z bliznami podwójnie.

Dowiedz się więcej 

Tak głębokie blizny, jak pooperacyjne z reguły nigdy w pełni nie znikają w naturalny sposób, chociaż da się wiele zrobić, by niemal do zera, a czasem nawet całkowicie zredukować ich widoczność. W serwisie  prezentujemy szeroką wiedzę na temat blizn występujących po operacji. Znajdują się tu porady ekspertów oraz interesujące artykuły. Odwiedzaj regularnie serwis, by poznawać skuteczne metody walki z uciążliwymi bliznami pooperacyjnymi.