Wszystko o bliznach

Proces powstawania blizny

Blizna jest to zmiana skórna. Powstaje w wyniku uszkodzenia skóry właściwej jako następstwo zabiegu chirurgicznego, operacji lub urazu, np. oparzenia.

Proces powstawania blizny

Pamiątka w postaci blizny może pozostać również po zagojeniu się pewnych zmian chorobowych po przebytej ospie czy trądziku.

Blizna składa się z tkanki łącznej włóknistej. W odróżnieniu od zdrowej skóry, jest mniej elastyczna, pozbawiona zakończeń nerwowych, gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Odróżnia się wyglądem, a jej charakter sprawia, że ta część skóry się nie opala.

Prawidłowe i szybkie gojenie się blizny zależy od wielu czynników, np. wieku, stanu zdrowia danej osoby, czy miejsca zranienia. Istotna jest odpowiednia pielęgnacja rany, a następnie blizny. Proces tworzenia się blizny jest jedną z faz gojenia - w miejscu rany powstaje nowa, dobrze unaczyniona tkanka, z licznymi włóknami kolagenu.

Etapy gojenia się rany:

1. Faza zapalna, czas trwania: 48-72 godziny.

Pierwszą odpowiedzią organizmu po zranieniu jest skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek. Równocześnie aktywowane są czynniki wzrostowe, pobudzające tworzenie nowej tkanki. To właśnie wtedy rozpoczyna się odbudowa skóry, jak również oczyszczanie rany z drobnoustrojów i obumarłych komórek.

Zbyt wczesne usunięcie strupa może spowodować uszkodzenie skóry i zwiększenie powierzchni blizny. Na tym etapie ważna jest ochrona rany i zapewnienie nawilżenia, do czasu, gdy zdążą wytworzyć się nowe komórki skóry.

2. Faza proliferacyjna, czas trwania: 10-15 dni.

Powstają nowe komórki skóry. Proces odbudowy trwa od 3 do 14 dni. W czasie tej fazy organizm wytwarza kolagen, główne białko tkanki łącznej i inne substancje, które pomagają wzmocnić tkanki w zranionym miejscu. Jeśli strup nadal jest na ranie, w czasie tej fazy prawdopodobnie wyschnie i odpadnie. Rany, które są nawilżane w czasie tej fazy, szybciej odbudują nowe komórki.

3. Faza dojrzewania blizny, czas trwania od 1 miesiąca do 2 lat.

W czasie tej fazy, która zaczyna się trzy tygodnie po zranieniu, proces odbudowy skóry następuje bardziej kompleksowo. Stopniowo odprowadzana jest woda, a włókna kolagenowe zagęszczają się, tworząc „rusztowanie” dla powstającej blizny. Blizna pokrywa się nabłonkiem. Uszkodzona skóra jest wzmacniana, a po dwóch miesiącach osiąga swoje maksimum, co oznacza, że przy prawidłowym procesie gojenia jest w 80% tak mocna, jak zdrowa skóra.